Acasă Alegeri Curtea de Apel menține decizia BEC: ”Partidul nu-i poate face campanie lui Nicușor Dan”, USR face recurs și sesizează comisarul pentru drepturile omului

Curtea de Apel menține decizia BEC: ”Partidul nu-i poate face campanie lui Nicușor Dan”, USR face recurs și sesizează comisarul pentru drepturile omului

0
0
154

Curtea de Apel menține decizia BEC: ”Partidul nu-i poate face campanie lui Nicușor Dan”, USR face recurs și sesizează comisarul pentru drepturile omului.

Elena Lasconi a câştigat procesul cu USR. Partidul nu îi poate face campanie lui Nicuşor Dan. USR va face recurs.

Elena Lasconi anunţă, joi, că Curtea de Apel Bucureşti a decis astăzi în favoarea ei, confirmând că este preşedintele în funcţie al USR şi singurul reprezentant legal al partidului în faţa instituţiilor publice. În acest context, instanţa a constatat nulitatea contestaţiei USR împotriva deciziei BEC care interzicea partidului să îi facă campanie lui Nicuşor Dan, precizează Lasconi. Contestaţia a fost respinsă pentru că nu a fost semnată de preşedintele partidului, Elena Lasconi.

Curtea de Apel București a decis astăzi în favoarea Elenei Lasconi, confirmând că este președintele în funcție al USR și singurul reprezentant legal al partidului în fața instituțiilor publice. În acest context, instanța a constatat nulitatea contestației USR împotriva deciziei BEC care interzicea partidului să îi facă campanie lui Nicușor Dan.

”Am curaj să fac dreptate și s-a văzut și în acest caz. Adevărul a fost de partea mea. Nu a fost o luptă ușoară, dar a fost una necesară. Pentru mine, pentru oamenii care cred în mine și pentru valorile democratice pe care le apăr. Nu putem să ne batem joc de democrație, mai ales nu în USR, un partid care s-a născut din stradă, din atâta speranță și luptă pentru statul de drept”, a declarat președinta Elena Lasconi după pronunțarea hotărârii.

Elena Lasconi le mulțumește public celor care o sprijină în această perioadă dificilă.

”Le mulțumesc din inimă avocaților mei, echipei care a muncit neobosit în ultimele zile și, mai ales, tuturor celor care mi-au fost alături cu un mesaj, cu o vorbă bună, cu încredere. Fără voi, nu aș fi aici. Nu sunt singură și nu voi fi niciodată, atâta timp cât ne dorim aceleași lucruri pentru România”, a spus președinta USR.

Lasconi își reafirmă angajamentul de a merge înainte în campania prezidențială și de a continua lupta pentru o Românie dreaptă.

”Această decizie nu este doar o reparație morală, ci și un semnal clar că dreptatea poate fi făcută în România atunci când ai curaj și nu te abați de la principii”, a conchis Elena Lasconi.

Elena Lasconi a cerut instanței să constate că doar Congresul USR are autoritatea de a schimba sau revoca un președinte al partidului și că deciziile politice și legale ale USR pot fi asumate doar de către președintele ales. Instanța i-a dat dreptate, restabilind ordinea de drept.

În acest context, Elena Lasconi a mai solicitat instanței să constate nulitatea demersurilor făcute de Biroul Național în numele partidului, inclusiv contestația depusă împotriva deciziei BEC care interzicea USR să facă campanie pentru un alt candidat decât cel oficial. De asemenea, și contestația depusă de Ionuț Moșteanu, liderul deputaților USR, pe persoană fizică a fost combătută printr-o cerere de intervenție formulată de Elena Lasconi, în care a susținut legalitatea deciziei BEC, care a stabilit că membrii USR ar trebuie să promoveze candidatul partidului.

Ce a decis, mai exact, Curtea de Apel: Cum rămâne cu banii pentru campanie

Ce a decis Curtea de Apel joi:

– a respins trei contestații față de decizia BEC, care statuase că USR nu poate să îl susțină pe Nicușor Dan în cursa prezidențială
– Cele trei contestații erau depuse de Ionuț Moșteanu, Irineu Darău și Teodora Stoian
– A patra contestație depusă de un anume Secu Adrian a fost declarată inadmisibilă

Toate cele patru decizii pot fi constestate la ICCJ

Nu s-a luat încă o decizie în privința accesului Elenei Lasconi la fondurile pentru campanie. Instanța în acest caz a rămas în pronunțare și va comunca o decizie în cursul zilei de vineri.

Radu Mihaiu (USR): ”Avocatul angajat de Elena Lasconi este un penelist condamnat penal. Să nu se mai lase manipulată de către cei care îşi doresc distrugerea USR / Lasconi: Mâna de oameni care vor sǎ preia partidul a ajuns la disperare.”

Deputatul Radu Mihaiu (USR) acuză, joi, că avocatul angajat de Elena Lasconi pentru a reprezenta USR in fata BEC este un penelist condamnat penal şi îi cere preşedintei USR să nu se mai lase manipulată de către cei care îşi doresc distrugerea partidului. În replică, Elena Lasconi arată că ”mâna de oameni care vor sǎ preia partidul a ajuns la disperare” şi că avocatul care o reprezintă în instanţă este membru în Baroul Avocaţilor, organism îndreptăţit legal să constate îndeplinirea tuturor condiţiilor legale pentru exercitarea profesiei, şi are dreptul legal să îşi exercite profesia.

”O rog pe Elena Lasconi sa nu se mai lase manipulata de catre cei care isi doresc distrugerea USR! Avocatul angajat de Elena Lasconi pentru a reprezenta USR în fata BEC este un penelist condamnat penal”, scrie Radu Mihaiu pe Facebook. El mai afirmă că ”avocatul Alexandru Florin Dumitrescu a fost consilier general PNL intre 2016 si 2020, apoi, in 2022, a fost numit in consiliul de administratie al unei companii municipale a sectorului 3, tot la propunerea PNL”.

”A fost dintre penelistii care au tinut partea Romprest impotriva primarului Clotilde Armand, a luptat de asemenea (fara succes) impotriva propunerii de reorganizare a DGASPC facuta de mine in 2024. Este, cu alte cuvinte, un anti-userist convins. A fost condamnat penal pentru evaziune fiscala in ianuarie 2025. Dintre toti avocatii din Romania, cum a ales Elena Lasconi tocmai un penelist condamnat penal pentru evaziune sa reprezinte USR? Unul care a mai si luptat impotriva useristilor, peste tot pe unde a putut? Înca o data: o rog pe Elena Lasconi să nu se mai lase manipulata de catre cei care isi doresc distrugerea USR!”, transmite Mihaiu.

Elena Lasconi i-a răspuns deputatului USR tot pe Facebook.

”Mâna de oameni care vor sǎ preia partidul a ajuns la disperare. Ei ştiu bine că o să piardă din toate punctele de vedere, dar aleg să continue loviturile. Din păcate, acţiunile lor au efect de bumerang. Aleg să nu le răspund nimic”, spune preşedinta USR.

Ea arată că vrea să vină cu clarificări, către oamenii de bună-credinţă.

”Avocatul care mă reprezintă în instanţă este membru în Baroul Avocaţilor, organism îndreptăţit legal să constate îndeplinirea tuturor condiţiilor legale pentru exercitarea profesiei, şi are dreptul legal să îşi exercite profesia. Iar eu am dreptul să lupt pentru dreptate. O mână de oameni de rea-credinţă nu îşi pot face de cap în ţara asta, nu pot transforma un partid într-un SRL şi nici nu pot destabiliza o ţară prin vicierea procesului electoral. Pe mine nu mă intimidează. Am curaj să fac dreptate! Cu asta începem sǎ schimbăm, pe bune, România”, spune Lasconi.

Moșteanu: ”Vom contesta decizia CAB la Înalta Curte de Casație și Justiție”

”USR consideră periculoasă decizia Curții de Apel București prin care o instanță cenzurează deciziile forurilor politice ale unui partid și decide asupra unei strategii politice. Mai mult, decizia de astăzi interzice și unui membru de partid să aibă propriile păreri politice. Partidele politice sunt expresia liberă a voinței cetățenilor care aleg să se asocieze și să acționeze politic în numele unor valori comune. Atât timp cât o decizie este adoptată în forurile statutare ale unui partid și nu încalcă Constituția, libertatea de exprimare nu ar trebui cenzurată. Vom face recurs împotriva deciziei Curții de Apel București având în vedere libertatea gândirii, a opiniilor și a dreptului la liberă exprimare. Practic, unor cetățeni care s-au asociat într-un partid li se interzice dreptul de a-și exprima voința politică în mod liber și de a decide pe cine susțin”, potrivit unui comunicat de presă.

Potrivit liderilor USR, ”este un precedent periculos”

”Dacă această decizie rămâne definitivă, orice președinte de partid ar putea acționa împotriva propriului partid, blocând decizii democratice luate în mod statutar de forurile de conducere. USR va contesta această decizie la Înalta Curte de Casație și Justiție și va merge până la capăt pentru a apăra autonomia politică și constituțională a partidelor, dar mai ales libertatea de exprimare a celor care vor o Românie democratică”, se mai arată în comunicat.

”Este clar – și pentru noi, și pentru tot mai mulți români – că un întreg sistem s-a pus în mișcare pentru a opri USR din a lua deciziile politice corecte în această perioadă dificilă. Prin decizia Curții de Apel de astăzi, prin promovarea ilegală de care beneficiază din partea PSD și PNL, prin reacția nemaiîntâlnit de promptă a AEP de a face verificări. Noi nu renunțăm. Vom contesta decizia la Înalta Curte de Casație și Justiție. E lupta pentru democrație și adevăr și pentru dreptul la libera exprimare a fiecărui român”, spune Ionuț Moșteanu, liderul deputaților USR.

Curtea de Apel București a decis joi în favoarea Elenei Lasconi, confirmând că este președintele în funcție al USR. Instanța a constatat nulitatea contestației USR împotriva deciziei BEC care interzicea partidului să îi facă campanie lui Nicușor Dan.

Liderii USR anunță că vor face recurs la Înalta Curte cu privire la decizia Curții de Apel București ”prin care unui partid i se interzice să ia propriile decizii electorale”, având în vedere libertatea gândirii, a opiniilor și a dreptului la liberă exprimare.

USR va face recurs la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. „Vom face recurs împotriva deciziei Curţii de Apel Bucureşti având în vedere libertatea gândirii, a opiniilor şi a dreptului la liberă exprimare. Practic, unor cetăţeni care s-au asociat într-un partid li se interzice dreptul de a-şi exprima voinţa politică în mod liber şi de a decide pe cine susţin”, se arată în comunicatul USR.

„Am curaj să fac dreptate şi s-a văzut şi în acest caz. Adevărul a fost de partea mea. Nu a fost o luptă uşoară, dar a fost una necesară. Pentru mine, pentru oamenii care cred în mine şi pentru valorile democratice pe care le apăr. Nu putem să ne batem joc de democraţie, mai ales nu în USR, un partid care s-a născut din stradă, din atâta speranţă şi luptă pentru statul de drept”, a declarat preşedinta Elena Lasconi după pronunţarea hotărârii, potrivit unui comunicat oficial.

Elena Lasconi le mulţumeşte public celor care o sprijină în această perioadă dificilă. „Le mulţumesc din inimă avocaţilor mei, echipei care a muncit neobosit în ultimele zile şi, mai ales, tuturor celor care mi-au fost alături cu un mesaj, cu o vorbă bună, cu încredere. Fără voi, nu aş fi aici. Nu sunt singură şi nu voi fi niciodată, atâta timp cât ne dorim aceleaşi lucruri pentru România”, a spus preşedinta USR. „Această decizie nu este doar o reparaţie morală, ci şi un semnal clar că dreptatea poate fi făcută în România atunci când ai curaj şi nu te abaţi de la principii”, a conchis Elena Lasconi.

Elena Lasconi a cerut instanţei să constate că doar Congresul USR are autoritatea de a schimba sau revoca un preşedinte al partidului şi că deciziile politice şi legale ale USR pot fi asumate doar de către preşedintele ales. Instanţa i-a dat dreptate, restabilind ordinea de drept.

„În acest context, Elena Lasconi a mai solicitat instanţei să constate nulitatea demersurilor făcute de Biroul Naţional în numele partidului, inclusiv contestaţia depusă împotriva deciziei BEC care interzicea USR să facă campanie pentru un alt candidat decât cel oficial. De asemenea, şi contestaţia depusă de Ionuţ Moşteanu, liderul deputaţilor USR, pe persoană fizică a fost combătută printr-o cerere de intervenţie formulată de Elena Lasconi, în care a susţinut legalitatea deciziei BEC, care a stabilit că membrii USR ar trebuie să promoveze candidatul partidului”, arată comunicatul.

Filmul scandalului din USR

Preşedintele partidului, Elena Lasconi, se află în conflict deschis cu ceilalţi lideri ai USR, după ce aceştia au decis să îi retragă sprijinul în campanie şi să îl susţină pe Nicuşor Dan. Elena Lasconi s-a prezentat miercuri la Curtea de Apel Bucureşti, unde a solicitat în sala de judecată respingerea celor două acţiuni, anunţându-l pe judecătorul de caz că ea este singurul reprezentant legal al partidului.

„Astăzi am fost în două săli, la două procese diferite. Unul a fost amânat pentru mâine, iar cel cu contestaţia de la BEC eu sunt absolut convinsă că o să se respingă, aşa cum am cerut noi, să respingă toate contestaţiile făcute chipurile de USR. Statutul meu este că sunt preşedintele USR, asta înseamnă că sunt singurul reprezentant legal al partidului. Eu sunt preşedintele partidului şi dacă o mână de talibani încearcă să deturneze acest partid este o lipsă de respect faţă de colegii mei din USR din toată ţara, pentru că sunt peste 20.000 de membri. Nu ne batem joc de democraţie, mai ales în USR, care s-a născut în stradă.

Am foarte mulţi colegi care mă sprijină, nu am o măsurătoare să vă spun exact câţi sunt. Sunt şi câteva filiale care au spus că au votat în unanimitate să meargă cu mine. Eu nu cred că vreodată cineva, vreun membru al USR, dacă vom continua aşa, va mai candida la vreo alegere, pentru că nu te poţi baza pe nimeni, nu? (…) Eu merg înainte, îmi fac campanie, sunt candidatul cel mai independent”, a declarat Lasconi, la ieşirea din sala de judecată.

Decizia BEC contestată în instanţă de USR a fost luată pe 12 aprilie, în urma unei sesizări depuse de AUR. Potrivit BEC, atât timp cât USR a propus un candidat cu respectarea prevederilor legale, în persoana Elenei Lasconi, iar în materialul publicitar politic acelaşi partid ar face propagandă electorală în favoarea lui Nicuşor Dan, „acest aspect se transpune într-o încălcare a dispoziţiilor legale”, întrucât, prin susţinerea acordată după expirarea datei de definitivare a candidaturilor unui alt candidat decât cel propus iniţial, în fapt, USR, cu ignorarea aceloraşi dispoziţii legale, face o nouă propunere de candidatură după expirarea perioadei de depunere a candidaturilor, „ceea ce este inadmisibil”.

USR consideră decizia BEC ca fiind un „abuz grav”, prin care „se creează un precedent periculos şi deschide calea pentru cenzură politică mascată sub argumente birocratice”. Reprezentanţii partidului susţin că au luat o decizie politică în baza unor „principii clare”: susţinerea candidatului proeuropean care are „cele mai multe şanse” să intre în turul al doilea al alegerilor prezidenţiale.

Uniunea Salvaţi România anunţa, în urmă cu câteva zile, că juriştii partidului au analizat „atent” argumentaţia pe care se bazează contestaţia, iar acţiunea în instanţă nu este „un gest emoţional sau politic, ci un demers absolut firesc” pentru a apăra principiile democratice.

„Ce spune BEC mai exact: USR nu are voie să posteze pe paginile sale mesaje de susţinere pentru Nicuşor Dan, pentru că BEC consideră că astfel ar apărea ‘doi candidaţi ai USR’, ceea ce este o aberaţie în condiţiile în care prin decizie internă a partidului a fost clarificat acest aspect. USR, prin decizia forurilor de conducere, a decis statutar care este candidatul susţinut la aceste alegeri. Pe această logică, dacă Elena Lasconi ar fi decis să se retragă din cursă de bunăvoie şi să îl susţină public pe Nicuşor Dan, nici ea şi nici USR nu ar fi avut voie să o spună în mod oficial”, preciza USR.

Nicuşor Dan şi Elena Lasconi se contrazic pe cine să renunţe: „Dacă eu mă retrag din cursă, el nu intră în turul doi”

Mişcări importante pe scena politică! USR nu poate să facă, în continuare, campanie electorală pentru Nicuşor Dan. Judecătorii au respins contestaţia partidului la decizia BEC pentru că nu a fost depusă de preşedinte, adică de Elena Lasconi. Tot astăzi, Crin Antonescu a prezentat declaraţia dată Securităţii tocmai ca să arate că nu a fost informator. Iar Nicuşor Dan şi Elena Lasconi s-au contrazis în continuare pe temă: care dintre ei ar trebui să se retragă, ca să nu se canibalizeze reciproc.

„Cel care ar trebui să se retragă ar trebui să fie Nicușor Dan. Dacă el se retrage, eu pot să iau din procentele lui. Dacă eu mă retrag – nu, el nu poate să ia din procentele mele. Dacă eu mă retrag din cursă, el nu intră în Turul II”, a declarat Elena Lasconi, candidat la prezidenţiale. „Nu vreau să comentez tipul acesta de calcule politice. Nu am discutat (n.red. cu Elena Lasconi). Eu sunt oricând disponibil pentru dialog, dar trebuie să existe disponibilitate reciprocă”, a declarat Nicuşor Dan, candidat la prezidenţiale.

Lasconi a cerut AEP să verifice dacă USR a cheltuit bani pe campania lui Nicuşor Dan

Elena Lasconi a cerut Autoritătii Electorale să verifice dacă USR a cheltuit vreun leu din bugetul partidului pentru a finanţa campania lui Nicuşor Dan. „Nu, există scenariul în care să se retragă el, asta o spun cu foarte mare responsabilitate. Președintele este președintele românilor, nu doar al românilor din orașele mari”, a declarat Elena Lasconi, candidat la prezidenţiale.

În altă ordine de idei, Crin Antonescu a prezentat astăzi copia declaraţiei pe care a dat-o Securităţii în 1988, când a fost convocat de poliţia politică a regimului comunist. „Declaraţie! Deci nu notă informativă! Declaraţie!”, a declarat Crin Antonescu. Candidatul partidelor pro-europene susţine că nu şi-a trădat amicul. „Nu am cunoscut intențiile lui. Am fost uimit, cu atât mai mult cu cât niciodată în discuțiile anterioare nu și-a exprimat nici cea mai vagă intenție de a se stabili într-o altă țară”, a declarat Crin Antonescu. Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității a stabilit că Antonescu nu a fost agent sau colaborator al Securității comuniste.

Încarcă mai mult
Load More In Alegeri

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vezi Și

Nicușor Dan se spală pe mâini de scandalul generat despre Crin Antonescu: ”Nu îl văd colaborator al Securității, cred exact ce a spus el”

Facebook 223 X (Twitter) WhatsApp Telegram Reddit Email În Vinerea Neagră, Nicușor Dan se …