Acasă Actualitate Călin Georgescu, dosar penal deschis de Poliție și Parchet, Ciolacu, întrebat dacă există probe pentru eliminarea rusofilului neolegionar din cursa prezidențială

Călin Georgescu, dosar penal deschis de Poliție și Parchet, Ciolacu, întrebat dacă există probe pentru eliminarea rusofilului neolegionar din cursa prezidențială

0
0
16

Călin Georgescu are dosar penal deschis de Poliție și Parchet, Ciolacu, întrebat dacă există probe pentru eliminarea rusofilului neolegionar din cursa prezidențială.

Inspectoratul General al Poliţiei Române anunță că a deschis luni un dosar penal pe numele lui Călin Georgescu, privind finanţarea campaniei electorale a acestuia, după ce în mai multe județe, AEP a descoperit că afișele electorale ale lui Georgescu nu aveau codul de identificare fiscală al candidatului, așa cum cere legea. Autoritatea Electorală Permanentă ceruse, în prealabil, Inspectoratelor de Poliție Județene Caraș-Severin, Cluj și Vrancea să verifică afişele electorale ale candidatului.

„Inspectoratul General al Poliției Române a deschis, din oficiu, sub îndrumarea unității de parchet competente, un dosar penal privind finanțarea campaniei unui candidat”, precizează un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne (MAI).

În comunicatul MAI se mai precizează faptul că verificările făcute în baza celor trei solicitări au fost efectuate „în limita cadrului legal şi au aplicat, după caz, măsuri sancţionatorii, AEP fiind informată cu privire la toate demersurile iniţiate şi/sau realizate”.

Acelaşi comunicat prevede faptul că „afișajul neconform și verificarea modului în care își finanțează candidații campania electorală sunt capitole distincte în legislație, iar personalul cu atribuții de control din cadrul AEP are obligația legală să valideze cheltuielile electorale efectuate de către candidați și partide politice, în timpul campaniei electorale, în limita plafoanelor prevăzute de lege și a prevederilor legale”.

Fostul candidat la alegerile prezidenţiale, Călin Georgescu, s-a lăudat de nenumărate ori cu faptul că şi-ar fi condus campania electorală fără nicio formă de finanţare.

Marcel Ciolacu, președintele Partidului Social Democrat, a avut un răspuns tăios la întrebarea dacă există dovezi concrete pe baza cărora Călin Georgescu să fie eliminat din cursa pentru alegerile prezidențiale din mai 2025.

Va fi lăsat Călin Georgescu să candideze? Ce spune Marcel Ciolacu

Premierul a precizat că nu este îndreptățit să ofere astfel de răspunsuri și să facă publice astfel de informații, deoarece acest rol îl are justiția. De asemenea, a vorbit și despre tensiunile care există în societate și a insistat asupra faptului că adevărul trebuie spus cât mai repede în cazul lui Călin Georgescu.

”Nu sunt cel îndreptăţit să răspund la această întrebare. Nu sunt nici îndreptăţit să fac publice mai multe informaţii. Aşa funcţionează un stat de drept. Eu nu sunt magistrat, nici judecător, nici procuror, nici membru al CCR, nici membru la BEC. Eu am spus o părere politică.

Nu am vorbit pe scenă din poziţia de prim-ministru, am vorbit din funcţia de preşedinte al PSD. Am spus, când nimeni nu poate fi oprit arbitrar, trebuie să existe dovezi care să fie prezentate. Mai mult, există o tensiune în societate. Dacă ne facem că nu o vedem… nu o rezolvă Victor Ponta, cu candidatura lui sau nu. Tensiunea în societate e destul de mare.

În momentul în care românii încep iarăşi să se despartă, unii pro, unii contra, nu cred că ne dorim acest lucru. Atunci am făcut un apel ca lider politic, adevărul trebuie spus cât mai repede”, a declarat Marcel Ciolacu, duminică, după Congresul extraordinar al PSD.

Ce va face premierul dacă ”suveranistul” va câștiga alegerile prezidențiale

Întrebat dacă, în cazul în care Călin Georgescu va ajunge președinte, va coabita cu acesta sau își va prezenta demisia din funcție, Marcel Ciolacu a spus că nu se pune această problemă, deoarece va avea un dialog foarte bun cu viitorul președinte al României, care va fi Crin Antonescu.

”Nu vă răspund, e o presupunere. Voi avea un dialog extraordinar cu viitorul preşedinte al României, domnul Crin Antonescu”, a spus Ciolacu.

Încarcă mai mult
Load More In Actualitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vezi Și

Simion a speculat momentul și a anunțat, luni, după demisia lui Iohannis, că AUR va depune moțiune de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu

Facebook 490 X (Twitter) WhatsApp Telegram Reddit Email George Simion a speculat momentul …